CLUB: U16 & U19 NIT Qualified Teams

Update 2/4:

We have filled in all missing results.  Also, USA Field Hockey has announced the Lottery Selections to fill the final spots in each NIT.  Note: The lottery teams are not included in the qualified team breakdowns below.

U16 NIT:

  • WC Eagles VII, 7th at Ursinus, #1 USAFH ranking
  • Boston Cardinals, 13th at Siena, #17 USAFH ranking
  • Maine Majestix Black, 7th at Mt. Holyoke 12/19, #22 USAFH ranking
  • Nook Black, 13th at the Nook, #25 USAFH ranking
  • Horizon Flash, 13th at the Nook/USTC reschedule, #26 USAFH ranking
  • Viper, 7th at Millersville, #30 USAFH ranking

U19 NIT:

  • WC Eagles VI, 13th at the Nook, #1 USAFH ranking
  • Nook Green, 7th at Millersville, #3 USAFH ranking
  • Xcalibur X, 7th at Ursinus, #4 USAFH ranking
  • FH Life Blue, 5th (7th equivalent) at Louisville, #7 USAFH ranking
  • Boston Tigers, 7th at Mt. Holyoke 1/3, #13 USAFH ranking
  • Mystx Force, 7th at Feasterville, #16 USAFH ranking
  • Mystx Swarm, 13th at Siena, #16 USAFH ranking
  • South Jersey Edge Pink, 13th at USTC, #17 USAFH ranking

 



The 2016 NIT Qualifiers are complete!  We tracked down the results and compiled the qualified team list for each qualifying event.  Read our January 12th National Indoor Tournament & Qualifier Update to learn more about what the NIT and Qualifiers are and how they work.

USA Field Hockey is using a lottery process for the remaining NIT spots and they will be sending final lottery selections no later than February 3rd.  Teams that finished 7th in the 16-team qualifiers and 13th in the 32-team qualifiers will be considered first.  Those team's outdoor rankings will be used to determine who gets in.  If there are still spots available, they will move onto the 8th and 14th place teams.

The following information is our best understanding of the results and it is not official event information.  If you have any updates, please email us at admin@maxfieldhockey.com

 

U16 & U19 NIT QUALIFIED TEAMS BY STATE
STATE  U16 TEAMS  U19 TEAMS      TOTAL % OF TOTAL
Pennsylvania 44 48 92 40.7%
Maryland 17 9 26 11.5%
New Jersey 12 12 24 10.6%
Virginia 10 11 21 9.3%
New York 6 8 14 6.2%
Massachusetts 5 6 11 4.9%
Kentucky 6 4 10 4.4%
Delaware 3 2 5 2.2%
Connecticut 2 2 4 1.8%
New Hampshire  2 2 4 1.8%
Missouri 1 2 3 1.3%
Ohio 0 3 3 1.3%
Texas 2 1 3 1.3%
Illinois 1 1 2 0.9%
Wisconsin 1 1 2 0.9%
Michigan 1 0 1 0.4%
North Carolina 1 0 1 0.4%
TOTAL 114 112 226  

 

 CLUBS QUALIFYING MOST TEAMS
CLUB NAME STATE TEAMS
WC Eagles PA 18
Xcalibur PA 14
IFHCK KY 6
Saints VA 6
SPark MD 6
Mystx PA 5
PA Mavericks PA 5
TCOYO VA 5
Electric Surge PA 4
Freedom HKY MD 4
Jersey Intensity NJ 4
New Heights NJ 4
Northeast Elite NH 4
Philly Hockey Club PA 4
South Jersey Edge NJ 4

 

USA Field Hockey Club Rankings 
Last updated 10/19/15
U19 TOP 20 U16 TOP 20
    1           WC Eagles (PA)            1     WC Eagles (PA)
2 Saint Hockey (VA)
2 PA Mavericks (PA)
3 Nook Hockey (PA)
3 Saints Hockey (VA)
4 X-Calibur (PA)
3
X-Calibur (PA)
5 North East Elite (NH)
5 New Heights (NJ)
6 FH Life (OH)
6 Jersey Intensity (NJ)
7 Jersey Intensity (NJ)
7 TCOYO (VA)
8 Rush (CA)
8 Windy City (IL)
9 The Gaels (MD)
9 Princeton FHC (NJ)
10 Princeton FHC (NJ)
10 Aim (MO)    
11 Aim (MO)
11 Mystx (PA)
11 New Heights (NJ)
12 Spirit of USA (NJ)
13 Boston FHC (MA)
13 North East Elite (NH)        
14 Alley Cats (PA)
14 IFHCK (KY)
15 Carolina All-Stars (NC)   
14 Freedom HKY (MD)
16 Mystx (PA)
14 South Jersey Edge (NJ)
17 South Jersey Edge (NJ)
17 Boston FHC (MA)
18 Rampage (VA)
18 H20 (MD)
19 Total Dutch (NJ)
19 Rampage (VA)
19
Focus (VA)        
 20  Jersey Elite (NJ)
    20 Gateway (MO)

 


  2015-2016 NIT QUALIFIER RESULTS
 U16 QUALIFIED TEAMS

Get Good Field House (Laurel, MD)
December 12 - 16 Teams

1- TCOYO Chi (VA)
2- Typhoon Elite (VA)
3- Rampage Platinum (VA)
4- Saints Red (VA)
5- SPark (MD)
6- Chesapeake Blue (MD)

Mt. Holyoke College (South Hadley, MA)
December 19 - 16 Teams

1- Northeast Elite Gold (NH)
2- FC United White (CT)
3- Rye FH Academy (NY)
4- SPark (MD)
5- FC United Red (CT)
6- Element Athletics Air (MA)

Mt. Holyoke College (South Hadley, MA)
January 2 - 16 Teams

1- East End White (NY)
2- SPark Bronze (MD)
3- Jersey Elite White (NJ)
4- WCUFHA 1 (MA)
5- WCUFHA 2 (MA)
6- Northeast Elite Black (NH)

Spooky Nook Sports (Manheim, PA)
January 3  - 32 Teams

1- PA Mavericks Teal (PA)
2- WC Eagles IX (PA)
3- Spirit of USA (NJ)
4- WC Eagles II (PA)
5- Nook Hockey (PA)
6- Xcalibur I (PA)
7- Mystx Force (PA)
8- TCOYO Prana (VA)
9- Charlotte Ambush Purple (NC)
10- FSC Falcons I (PA)
11- WC Eagles I (PA)
12- H20 II (MD)

Millersville University (Millersville, PA)
January 9 - 16 Teams

1- Xcalibur VI (PA)
2- Malik Stars (MD)
3- Souderton Strikers White (PA)
4- Freedom HKY Ravens (MD)
5- Sutter's Brigade Too (PA)
6- Landsharks (MD)

Louisville Sports Center (Louisville, KY)
January 9 - 16 Teams

1- Stealth Renegades (KY)
2- IFHCK Pegasus (KY)
3- MKEFHC U16 Black (WI)
4- Metro HC (MD/DC)
5- Stealth Stars (KY)
6- IFHCK Thunder (KY)

Lock Haven University (Lock Haven, PA)
January 10 - 16 Teams

1- Xcalibur V (PA)
2- Mystic Wasps (PA)
3- Marojoka Purple (PA)
4- Key State Hera (PA)
5- Marojoka Blue (PA)
6- Philly Hockey I (PA)

Virginia Beach Field House (Virginia Beach, VA)
January 16 - 16 Teams

1- IFHCK Phoenix (KY)
2- Saints (VA)
3- Panthers United Black (VA)
4- Saints Hockey Rocks (VA)
5- High Voltage Black (VA)
6- Southeast Storm (MD)

Siena College (Loudonville, NY)
January 17 - 32 Teams

1- CNY Green (NY)
2- Viper III (PA)
3- Wizards Gold (MA)
4- Electric Surge VII (PA)
5- Total Dutch Light Blue (NJ)
6- Cape Ann USA (MA)
7- ADK (NY)
8- New Heights Blue (NJ)
9- Hudson Valley II (NY)
10- Mid-Jersey Knights (NJ)
11- New Heights Black (NJ)
12- CNY Blue (NY)

The Training Center (Spring City, PA)
January 17 - 32 Teams

1- WC Eagles Diamonds (PA)
2- WC U16 Blue (PA)
3- Alley Cats White (PA)
4- Firestyx-Hotstyx (PA)
5- Xcalibur VII (PA)
6- PA Elite FHC Black (PA)
7- WC U14 Blue (PA)
8- Gaels Dublin (MD)
9- WC U14 Diamonds (PA)
10- DE Shore Inlet (DE)
11- Freedom HKY Cards (MD)
12- Delaware Sharks Blk (DE)

Mt. Nittany MS & State College Area HS (State College, PA)
January 23 - 16 Teams

1- Electric Surge XII (PA)
2- Central Penn Elite (PA)
3- Bison FHC Blue (PA)
4- State College Blue Lions (PA)
5- Electric Surge XIII (PA)
6- TGT Turquoise (PA)

United Sports Training Center (Downingtown, PA)--
RESCHEDULED AT THE NOOK - January 31 - 32 Teams

*We do not have the exact order of finish- these are just the teams that qualified

Jersey Intensity I (NJ)
Princeton FHC I (NJ)
South Jersey Edge Pink (NJ)
Xcalibur II (PA)
FSC Falcons 2 (PA)
Uprise Purple (NJ)
Howard Stampede (MD)
South Jersey Edge Black (NJ)
TCOYO Chakra (VA)
H20 (MD)
Uprise Gold (NJ)
Valley Styx (PA)

Libertyville Sports Complex (Libertyville, IL)
January 24 - 16 Teams

1- Windy City Blizzard (IL)
2- Aim Orange (MO)
3- IFHCK Spirit (KY)
4- Fer de Lance (MI)
5- Texas Pride (TX)
6- Texas Pride White (TX)

Ursinus College (Collegeville, PA)
January 30 - 16 Teams

1- Mystic Nimbus (PA)
2- Washington Wolves (MD)
3- Shore Byrds Silver (DE)
4- Reach Platinum (MD)
5- High Styx Pride (PA)
6- Philly Hockey Club 3 (PA)

Feasterville Sportsplex (Feasterville, PA)
January 31 - 16 Teams

1- Xcalibur VIII (PA)
2- Mystx Fire (PA)
3- WC Eagles X (PA)
4- WC Eagles XI (PA)
5- SPark (MD)
6- United FHC Valor (PA)



U19 QUALIFIED TEAMS

Get Good Field Hockey (Laurel, MD)
December 13 - 16 Teams

1- Saints (VA)
2- SPark 2 (MD)
3- Rampage Platinum (VA)
4- TNT Black (MD)
5- SPark Blue (MD)
6- Howard Stampede (MD)

Mt. Holyoke College (South Hadley, MA)
December 20 - 16 Teams

1- Boston Brown Bears (MA)
2- Element Athletics Air (MA)
3- FC United Red (CT)
4- Cape Ann Green (MA)
5- Texas Pride (TX)
6- Wizards Gold (MA)

United Sports Training Center (Downingtown, PA)
December 20 - 32 Teams

1- Xcalibur II (PA)
2- WC Eagles II (PA)
3- Alley Cats Blue (PA)
4- South Jersey Edge (NJ)
5- Freedom HKY Osprey (MD)
6- Mystx Stealth (PA)
7- Total Dutch Orange (NJ)
8- Xcalibur VII (PA)
9- WC Eagles I (PA)
10- TCOYO Karma (VA)
11- Gattoaloveit! Platinum (DE)
12- TCOYO Ying (VA)

Feasterville Sportsplex (Feasterville, PA)
December 27 - 16 Teams

1- Princeton FHC I (NJ)
2- Xcalibur IX (PA)
3- WC Eagles III (PA)
4- Marojoka Green (PA)
5- Spirit of USA Stars (NJ)
6- CNY Green (NY)

Virginia Beach Field House (Virginia Beach, VA)
January 2 - 16 Teams

1- FSC Falcons 2 (PA)
2- Panthers Black (VA)
3- Saints (VA)
4- Typhoon (VA)
5- Peninsula Lightning Blue (VA)
6- Hawks Premier (VA)

Spooky Nook Sports (Manheim, PA)
January 2 - 32 Teams

1- Nook Black (PA)
2- Firestyx (PA)
3- Nook Hockey (PA)
4- Mystx Sting (PA)
5- PA Mavericks (PA)
6- Xcalibur V (PA)
7- South Jersey Edge (NJ)
8- Lanco Premier Dragons (PA)
9- NOVA Elite Blue (VA)
10- WC Eagles V (PA)
11- Ballyhoo Crew (PA)
12- Firestyx-StyxFire (PA)

Mt. Holyoke College (South Hadley, MA)
January 3 - 16 Teams

1- Northeast Elite Gold (NH)
2- Cape Ann Blue (MA)
3- Jersey Elite Black (NJ)
4- Northeast Elite Green (NH)
5- HTC Field Hockey Club (CT)
6- Boston Cavaliers (MA)

Lock Haven University (Lock Haven, PA)
January 9 - 16 Teams

1- Philly Hockey I (PA)
2- Xcalibur VI (PA)
3- Key State Atlas (PA)
4- Viper III (PA)
5- Philly Hockey Club III (PA)
6- State College Blue Lions (PA)

Louisville Sports Center (Louisville, KY)
January 10

1- IFHCK Warriors (KY)
2- Aim Orange (MO)
3- Stealth Storm (KY)
4- Bluegrass Elite (KY)

The Training Center (Spring City, PA)
January 10 - 32 Teams

1- WC Eagles U19 Diamonds (PA)
2- The Gaels Waterford (MD)
3- WC Eagles U16 Blue (PA)
4- Xcalibur IV (PA)
5- WC Eagles U16 Diamonds (PA)
6- ECFH Lightning (PA)
7- WC Eagles U19 Blue (PA)
8- Lasting Legacy Beacon (NY)
9- Freedom HKY Condors (MD)
10- Delaware Wave (DE)
11- Saints Silver (VA)
12- Xcalibur VIII (PA)

Millersville University (Millersville, PA)
January 10 - 16 Teams

1- PA Mavericks White (PA)
2- Viper (PA)
3- H20 (MD)
4- Xcalibur (PA)
5- UPRISE Gold (NJ)
6- Horizon Blaze (PA)

Siena College (Loudonville, NY)
January 16 - 32 Teams

1- New Heights Red (NJ)
2- Jersey Intensity II (NJ)
3- High Styx Stampede (PA)
4- Jersey Intensity I (NJ)
5- ADK Capitals (NY)
6- Mystx Surge (PA)
7- Hudson Valley Green (NY)
8- New Heights White (NJ)
9- Strong Island Wolves (NY)
10- East End Black (NY)
11- Hudson Valley White (NY)
12- WNY Whalers Blue (NY)

Libertyville Sports Complex (Libertyville, IL)
January 23 - 16 Teams

1- MKEFHC U19 (WI)
2- IFHCK Dynamics (KY)
3- AIM Blue (MO)
4- Windy City Freeze (IL)
5- FH Life Blaze (OH)
6- Jackals Midnight (MD)

Mt. Nittany MS & State College Area HS (State College, PA)
January 24 - 16 Teams

1- True North Academy (PA)
2- Coyotes Pink (OH)
3- PA Power Blue (PA)
4- CFHC Everest (OH)
5- TGT Diamond (PA)
6- Central Penn Elite Blue (PA)

Ursinus College (Collegeville, PA)
January 31 - 16 Teams

1- WC Eagles XI (PA)
2- PA Mavericks Black (PA)
3- Electric Surge III (PA)
4- High Styx Wolfpack (PA)
5- Jersey Intensity III (NJ)
6- PA Mavericks (PA)

 

 

QUALIFIED TEAM LIST
U16 TEAMS U19 TEAMS
ADK (NY) ADK Capitals (NY)
Aim Orange (MO) AIM Blue (MO)
Alley Cats White (PA) Aim Orange (MO)
Bison FHC Alley Cats Blue (PA)
Cape Ann USA (MA) Ballyhoo Crew (PA)
Central Penn Elite Bluegrass Elite (KY)
Charlotte Ambush Purple (NC) Boston Brown Bears (MA)
Chesapeake Blue (MD) Boston Cavaliers (MA)
CNY Blue (NY) Cape Ann Blue (MA)
CNY Green (NY) Cape Ann Green (MA)
DE Shore Inlet (DE) Central Penn Elite Blue
Delaware Sharks Blk (DE) Cleveleand FHC
East End White (NY) CNY Green (NY)
Electric Surge Coyotes Pink
Electric Surge VII (PA) Delaware Wave (DE)
Electric Surge XII East End Black (NY)
Element Athletics Air (MA) ECFH Lightning (PA)
FC United Red (CT) Electric Surge III
FC United White Element Athletics Air (MA)
Fer de Lance (MI) FC United Red (CT)
Firestyx-Hotstyx (PA) FH Life Blaze (OH)
Freedom HKY Cards (MD) Firestyx (PA)
Freedom HKY Ravens (MD) Firestyx-StyxFire (PA)
FSC Falcons I (PA) Freedom HKY Condors (MD)
FSC Falcons II (PA) Freedom HKY Osprey (MD)
Gaels Dublin (MD) FSC Falcons 2 (PA)
H20 (MD) Gattoaloveit! Platinum (DE)
H20 II (MD) H20 (MD)
High Styx Pride (PA) Hawks Premier (VA)
High Voltage Black (VA) High Styx Stampede (PA)
Howard Stampede (MD) High Styx Wolfpack
Hudson Valley II (NY) Horizon Blaze (PA)
IFHCK Pegasus (KY) Howard Stampede (MD)
IFHCK Phoenix (KY) HTC Field Hockey Club (CT)
IFHCK Spirit (KY) Hudson Valley Green (NY)
IFHCK Thunder (KY) Hudson Valley White (NY)
Jersey Elite White (NJ) IFHCK Dynamics (KY)
Jersey Intensity (NJ) IFHCK Warriors (KY)
Key State Hera (PA) Jackals Midnight (MD)
Landsharks (MD) Jersey Elite Black (NJ)
Malik Stars (MD) Jersey Intensity I (NJ)
Marojoka Blue (PA) Jersey Intensity II (NJ)
Marojoka Purple (PA) Jersey Intensity III
Metro HC (MD/DC) Key State Atlas (PA)
Mid-Jersey Knights (NJ) Lanco Premier Dragons (PA)
MKEFHC U16 Black (WI) Lasting Legacy Beacon (NY)
Mystic Nimbus (PA) Marojoka Green (PA)
Mystic Wasps (PA) MKEFHC U19 (WI)
Mystx Fire (PA) Mystx Stealth (PA)
Mystx Force (PA) Mystx Sting (PA)
New Heights Black (NJ) Mystx Surge (PA)
New Heights Blue (NJ) New Heights Red (NJ)
Nook Hockey (PA) New Heights White (NJ)
Northeast Elite Black (NH) Nook Black (PA)
Northeast Elite Gold (NH) Nook Hockey (PA)
PA Elite FHC Black (PA) Northeast Elite Gold (NH)
PA Mavericks Teal (PA) Northeast Elite Green (NH)
Panthers United Black (VA) NOVA Elite Blue (VA)
Philly Hockey Club 3 (PA) PA Mavericks
Philly Hockey I (PA) PA Mavericks (PA)
Princeton FHC (NJ) PA Mavericks Black
Rampage Platinum (VA) PA Mavericks White (PA)
Reach Platinum (MD) PA Power Blue
Rye FH Academy (NY) Panthers Black (VA)
Saints (VA) Peninsula Lightning Blue (VA)
Saints Hockey Rocks (VA) Philly Hockey Club III (PA)
Saints Red (VA) Philly Hockey I (PA)
Shore Byrds Silver (DE) Princeton FHC I (NJ)
Souderton Strikers White (PA) Rampage Platinum (VA)
Southeast Storm (MD) Saints (VA)
South Jersey Edge Black (NJ) Saints (VA)
South Jersey Edge Pink (NJ) Saints Silver (VA)
SPark (MD) South Jersey Edge (NJ)
SPark (MD) South Jersey Edge (NJ)
SPark (MD) SPark 2 (MD)
SPark Bronze (MD) SPark Blue (MD)
Spirit of USA (NJ) Spirit of USA Stars (NJ)
State College Blue Lions State College Blue Lions (PA)
Stealth Renegades (KY) Stealth Storm (KY)
Stealth Stars (KY) Strong Island Wolves (NY)
Sutter's Brigade Too (PA) TCOYO Karma (VA)
TCOYO Chakra (VA) TCOYO Ying (VA)
TCOYO Chi (VA) Team Golden Triangle Diamond
TCOYO Prana (VA) Texas Pride (TX)
Texas Pride (TX) The Gaels Waterford (MD)
Texas Pride White (TX) TNT Black (MD)
TGT Turquoise Total Dutch Orange (NJ)
Total Dutch Light Blue (NJ) True North Academy
Typhoon Elite (VA) Typhoon (VA)
United FHC Valor (PA) UPRISE Gold (NJ)
Uprise Purple (NJ) Viper (PA)
Uprise Gold (NJ) Viper III (PA)
Valley Styx (PA) WC Eagles I (PA)
Viper III (PA) WC Eagles II (PA)
Washington Wolves (MD) WC Eagles III (PA)
WC Eagles Diamonds (PA) WC Eagles U16 Blue (PA)
WC Eagles I (PA) WC Eagles U16 Diamonds (PA)
WC Eagles II (PA) WC Eagles U19 Blue (PA)
WC Eagles IX (PA) WC Eagles U19 Diamonds (PA)
WC Eagles X (PA) WC Eagles V (PA)
WC Eagles XI (PA) WC Eagles XI (PA)
WC U14 Blue (PA) Windy City Freeze (IL)
WC U14 Diamonds (PA) Wizards Gold (MA)
WC U16 Blue (PA) WNY Whalers Blue (NY)
WCUFHA 1 (MA) Xcalibur (PA)
WCUFHA 2 (MA) Xcalibur II (PA)
Windy City Blizzard (IL) Xcalibur IV (PA)
Wizards Gold (MA) Xcalibur IX (PA)
Xcalibur I (PA) Xcalibur V (PA)
Xcalibur II (PA) Xcalibur VI (PA)
Xcalibur V (PA) Xcalibur VII (PA)
Xcalibur VI (PA) Xcalibur VIII (PA)
Xcalibur VII (PA)
Xcalibur VIII (PA)

 

 


 

USA Field Hockey
2016 National Indoor Tournament Details

U10 co-ed

Spooky Nook (Lancaster, PA)

February 26-28
Friday, 2/26: 2:00-10:30pm
Saturday, 2/27: 7:30am-8:00pm
Sunday, 2/28: 7:30am-4:00pm

U12 co-ed

Spooky Nook (Lancaster, PA)

February 26-28
Friday, 2/26: 2:00-10:30pm
Saturday, 2/27: 7:30am-8:00pm
Sunday, 2/28: 7:30am-4:00pm

U14

Spooky Nook (Lancaster, PA)

February 19-21
Friday, 2/19: 1:15-10:15pm
Saturday, 2/20: 7:30am-6:45pm
Sunday, 2/21: 7:30am-4:15pm

U16

Spooky Nook (Lancaster, PA)

March 4-6
Friday, 3/4: 1:15-10:15pm
Saturday, 3/5: 7:30am-6:45pm
Sunday, 3/6: 7:30am-4:30pm

U19

Greater Richmond Convention Center (Richmond, VA)

February 26-28
Friday, 2/26: 1:15-10:15pm
Saturday, 2/27: 7:30am-6:45pm
Sunday, 2/28: 7:30am-4:30pm

Boys

Greater Richmond Convention Center (Richmond, VA)

February 26-28
Friday, 2/26: 1:15-10:15pm
Saturday, 2/27: 7:30am-6:45pm
Sunday, 2/28: 7:30am-4:30pm

Open

Greater Richmond Convention Center (Richmond, VA)

February 26-28
Friday, 2/26: 1:15-10:15pm
Saturday, 2/27: 7:30am-6:45pm
Sunday, 2/28: 7:30am-4:30pm